Психологічна служба – важлива ланка освітнього процесу, що забезпечує ефективну взаємодію всіх його учасників: дітей, адміністрації, педагогів та батьків, створюючи умови для комфортного пребування в закладі, емоційну стабільність поза ним, гармонійного всебічного розвитку дитячої особистості.
Психологічну службу закладу представляють:
Соціальний педагог – Олексієнко Олена Володимирівна
Практичний психолог – Ковальчук Тетяна Миколаївна
Шановні батьки! Емоції бувають різні, але важливо їх проживати. Пропоную Вам техніку роботи з емоціями «7-П»
💡 Ця #психологічна_техніка використовується для формування психологічної готовності до емоційно виваженої поведінки в стресових ситуаціях. Кожний крок супроводжується жестом, що допомагає краще засвоїти цю техніку та закріпити крок на рівні тіла 👋 та розуму 🧠 (за допомогою осмислення, для чого ти це робиш).
Якщо тобі складно обійтися з певною емоцією (наприклад, злість, сум, страх, відраза), спробуй пройти таким шляхом:
1️⃣ П-Піймай, схопи емоцію.
🤲 Уявно обома руками вхопи цю емоцію.
🧠 Так відбувається фіксація наявності переживання, розпізнавання емоції.
2️⃣ П-Продихай неприємну емоцію.
👐 Обережно поклали руки на живіт і глибоко вдихай та видихай (видих повільніший).
🧠 Глибоке дихання має заспокійливий вплив.
3️⃣ П-Попий водички.
🫱 💧Візьми склянку до рук та зосередься на повільних ковтках.
🧠 Прохолодна вода допомагає прийти до тями у стресі.
4️⃣ П-Потягнись.
🧍♀️ Спробуй потягнутися догори, в боки; окремо потягни кожну ногу, руку.
🧠 Потягування, розтягування зменшує мʼязову напругу, послаблює емоції.
5️⃣ П-Подумай, проаналізуй!
🤔 Руками обійми голову чи розмісти долоні біля скронь.
🧠 Подумки дай відповіді на запитання:
❓ Що зараз відбувається?
❓ Звідки моя емоція?
❓ Чого я хочу?
❓ Як вчиню наступного разу за аналогічної ситуації?
6️⃣ П-Поклади у серце позитив, відкрий його для радісних емоцій.
🖐️🫀Приклади руки до серця. 🧠 Природа не любить по-рожнечі, тому звільнене від негативної емоції місце краще заповнити чимось хорошим та приємним.
7️⃣ П-Подякуй!
🙏 Склади долоні перед грудьми. Подякуй долі за можливість набувати цінний досвід.
🧠 Це формує позитивне мислення, вміння бути вдячними, що впливає напряму на здатність бути щасливими.
10.10.24р.
Щорічно 10 жовтня у всьому світі відзначається День ментального здоров’я. Цей день присвячений стійкості українського народу, довірі між людьми, а також піклуванню про кожного.
Українська формула стійкості може та має бути актуальною у глобальному контексті. Бо не лише для нас, а й для всього світу ментальне здоров’я є викликом.
Сьогодні тема ментального здоров’я звучатиме на усіх рівнях – від регіонального до міжнародного. Це надважливо, про це не можна мовчати.
Тож, запитайте себе: «Ти як?» і обовʼязково кожного дня турбуйтеся про своє психічне здоровʼя, оскільки корабель життя продовжує рух і ми маємо впоратися з його найнесподіванішими маршрутами.
28.04.2024р.
У Сумському багатопрофільному навчально-реабілітаційному центрі №1 весело та захопливо пройшов Тиждень психології. В День Посмішки ми щиро дарували всім гарний настрій, в День Емоцій зовсім не соромилися їх проявляти, в День обіймів ми активно обнімалися, робили цей світ вражаючим та захопливим в День Яскравих вражень, а в День добрих справ довели всім, що робити добрі справи – це не тільки корисно, але й приємно!
https://www.facebook.com/groups/468289005111513/permalink/824334982840245/
05.03.2024р.
Справляємось зі страхом невідомості
Ми постійно перебуваємо у стані невизначеності, просто іноді відчуваємо його гостріше.
- Знайти внутрішнє джерело контролю
У психології є поняття «локус контролю». Він буває зовнішнім чи внутрішнім та визначає позицію, з якою ми дивимося на життя. Люди, які дивляться на світ через лінзу внутрішнього контролю, краще вміють придушувати страх, ніж ті, хто спирається на зовнішній локус.
- Відпустити речі, які неможливо контролювати
Щоб упоратися зі страхом невизначеності, потрібно розібратися, що ми можемо контролювати, а що ні. Все, що поза нашою увагою, важливо навчитися відпускати.
Будьте сильними! З повагою та турботою, психологічна служба центру.
05.02.2024р.
Шановні батьки та педагоги!
Пергляньте наш буклет про безпечний інтернет!
https://padlet.com/olena29091986/padlet-w64p8o87y29ouk72
09.12.23023р.
Шановні батьки та педагоги! Пропонуємо Вашій увазі інформаційну дошку “Всеукраїнська кампанія “16 днів проти насильства”. Ми обираємо світ без насильства!
https://padlet.com/olena29091986/16-eij5pa736m1732f3
16.11.2023р.
Як виховувати в собі толерантне ставлення до інших
Коли йдеться про виховання дітей, навряд чи хтось із дорослих захоче виховувати своє чадо через заохочення дискримінації. Як правило, “маленьким людям” намагаються прищепити доброту, сприяють розвитку емпатії. Бо ніхто з нас не народжується толерантним – це культурна звичка, яка формується з дитинства або яку ми самостійно формуємо в дорослому житті.
Здатність приймати відмінності одне одного може вплинути на самопочуття людини. Толерантність знімає бар’єри та дозволяє мислити ширше. Також толерантність призводить до зменшення стресу та сприяє розвитку співчуття, співпереживання та розуміння почуттів іншого. Є кілька порад, які допоможуть вам виховати собі толерантне ставлення:
Нагадайте собі, що ви у безпеці. Якщо хтось думає інакше та їхня думка відрізняється від вашої, це зовсім не означає, що ви помиляєтеся. Ви маєте повне право відстоювати ваші переконання, але якщо навчитися робити це неконфліктним шляхом, наводячи вагомі аргументи, то ви почнете відчувати себе впевненіше.
Говоріть за себе. Спробуйте висловлювати свою думку точніше. Наприклад, “Я не згоден з тим, що… у мене інша думка…”. Не слід агресивно розмовляти з людиною, яка думає не так, як ви.
Обходьтеся без образ і переходу на особистості. Не провокуйте людину до сварки, висловлюючи образи: “Ви дурні, якщо так думаєте!” і т.п. Намагайтеся дізнатися більше, щоб зрозуміти іншу точку зору. Попросіть розповісти докладніше та поясніть, що хотіли б зрозуміти, як інша людина прийшла до такої думки.
Будьте спокійнішими. На агресію на свою адресу люди схильні відповідати агресією. Не сваріться і не кричіть. Це може значно загострити ситуацію та перетворити її на справжній конфлікт.
Шукайте точки дотику. Якщо, на перший погляд, нічого спільного не можете знайти, особливо якщо вас дратує людина і ви відчуваєте до неї неприязнь, відкладіть поспішні висновки про неї. Постарайтеся розглянути навіть найменшу схожість між вами, вашими думками та поглядами. Можливо, вам подобаються одна і та ж музика, книги або ви віддаєте перевагу схожим фільмам. Також це стосується і більш загальнолюдських поглядів – на життя, на безпеку в суспільстві, на краще майбутнє країни тощо. Точки дотику є завжди. Якщо їх не видно, це не означає, що їх нема. Пам’ятайте про це.
Слідкуйте за своїми реакціями. Наші очі, міміка та жести говорять правду. Мова тіла – це такий самий спосіб спілкування. Наприклад, коли ви відчуваєте зневагу, то зітхаєте і закочуєте очі. Такі реакції говорять про нетерпимість і видають ваше ставлення до партнера зі спілкування та перебіг ваших думок. У цьому випадку стає очевидно, що ви вважаєте, що думка іншої людини абсолютно марна, і ніби кажете, що ви кращі за неї.
Так, іноді важко зрозуміти деяких людей, їхню культуру та кардинально протилежну вашій точку зору. Особливо, коли це стосується тих поглядів, які потенційно можуть дійсно завдати вам шкоди: наприклад, ситуація з антивакцинаторами або прихильниками теорій змови.
Але треба розуміти, що прояв ненависті до них не розв’язує проблему, а навпаки – створює ще один непереборний бар’єр, через який навіть найвдаліші аргументи “за” залишаються непочутими. Їх упередженість щодо вакцин – результат недовіри до уряду, остраху перед чимось новим і невміння критично мислити під час гострої кризи.
10.11.2013р.
Здоровий спосіб життя.
У Сумському БНРЦ №1 приділяють багато уваги формуванню навичок здорового способу життя. Важливо змалечку вчити дітей доглядати за зубками, мити ручки, прищеплювати любов до фізкультури та знайомити з правилами парвильного харчування. Пропонуємо Вашій увазі цікаві ідеї по формуванню навичок здорового способу життя у дітей, які у своїй роботі використовує соціальний педагог при проведенні розвитковоих занять. Приємного перегляду!
https://vm.tiktok.com/ZGeeeffLs/
30.10.2023р.
Шановні батьки та педагоги! Пропоную Вашій увазі збірку терапевтичних казок для дітей, які стикнулися з війною. Переходьте за посиланням нижче, завантажуйте, читайте із задоволенням своїм діткам та будьте здоровими, спокійними та щасливими. З повагою та турботою, соціальний педагог центру.
10.10.2023р.
Всесвітній день психічного здоров’я відзначається 10 жовтня.Ментальне здоров’я є важливою складовою психофізичного розвитку людини, що поєднує здоровий дух, гарне фізичне самопочуття та психіку людини із соціальним складником. Піклуйтеся про своє здоров’я Поради за посиланням .
ПСИХОЛОГІЯ ДЛЯ ЖИТТЯ
Спеціалісти з психічного здоров’я стверджують, що люди, які налаштовані позитивно – краще діють в складних ситуаціях! Оберіть три будь-яких вправи з п’яти запропонованих та виконуйте їх протягом трьох тижнів (21 день)!
1. Пригадайте 3 речі, за які ви вдячні життю.
2. Пишіть одне позитивне повідомлення співрозмовнику з соціальної мережі, члену родини, другу або співробітнику.
3. Займіться медитацією на робочому місці впродовж 2 хвилин.
4. Виконуйте фізичні вправи 10 хвилин.
5. Виділіть 2 хвилини для того, щоб описати в своєму блозі або щоденнику найцінніший досвід, що був отриманий за останні 24 години.
Щоденні вправи з формування позитивного настрою дадуть результати вже через три тижні!
До Всеукраїнського тижня протидії булінгу пропоную Вашій увазі інформаційну дошку “Мобінг, булінг. Про це неможливо мовчати”
https://padlet.com/olena29091986/padlet-2f9bcmjr360u6p3m
19.09.2023р.
Шановні батьки та педагоги! Напружене сьогодення змушує хвилюватися, може викликати занепокоєння, роздратування, стрес та зниження працездатності. Пропоную Вашій увазі прості техніки для заспокоєння та зниження градусу стресу. З повагою, соціальний педагог Олена Олексієнко.
16.04.2023р.
10.03.2023р.
Шановні батьки та педагоги! Не забувайте піклуватися про своє психічне здоров´я, а якщо Вам важко боротися з тригерами, що запускають стресові стани, зверніть увагу на наступні поради.
02.02.2023р.
18.12.2022р.
Сьогодні пропоную Вам техніки для відновлення особистого ресурсу. Отже, що робити, коли особистий ресурс на нулі?
Багато людей сприймають стан емоційного вигорання як категорично негативний, помилково докоряючи собі в лінощах чи неорганізованості. Насправді ж стан «нульового ресурсу» просто сигналізує нам про необхідність зробити перерву та перемкнути увагу.
Як швидко повернутися у «форму»?
🟠 Щоденні ритуали радості.
Стрес не завжди очевидний. Навіть коли здається, що в житті все спокійно, щоденна рутина та обов’язки забирають багато енергії. Ритуали, які дозволяють відновити особистий ресурс, мають бути так само щоденними. Чашка кави зранку в цілковитій тиші або година, проведена наодинці з улюбленою музикою. Дрібниці, на які постійно не вистачає часу, але саме вони допомагають нам відновити мотивацію та налаштуватися на продуктивний день.
🟠 Упорядкований простір і догляд за собою.
Коли здається, що в житті все йде не за планом, важливо відновити відчуття контролю. Тому впорядкування робочого місця або власної оселі може бути першим кроком. Також приділіть увагу догляду за собою.
🟠 Спорт.
Традиційне джерело дофаміну. Так званого «гормону щастя», що, зокрема, має вагомий вплив на зосередженість і мотивацію. Прості та регулярні фізичні навантаження здатні допомогти вийти зі стану втраченого емоційного ресурсу.
🟠 Small talk( маленька розмова)
Коли не вистачає енергії та відчувається важка втома від рутини, маленька розмова ні про що з новою людиною може дати позитивний імпульс, такий необхідний вашій психіці.
🟠 Мрійте
Так, це складно робити під час війни – планувати майбутнє та своє життя. Але саме цей образ майбутнього часто змушує людей боротись і перемагати навіть у найбільш безвихідних ситуаціях. Вірте в себе та у своє майбутнє.
22.11.2022р. Стрес-це невід’ємна частина нашого життя. Він вчить нас виживати, пристосовуватися до інших умов, переоцінювати цінності та ставати сильнішими. Яку ж тактику обрати для боротьби зі стресом? Сховатися від проблем, кричати про допомогу, або спробувати впоратися самостійно? Давайте разом з психологинею Вікторією Назаревич проаналізуємо відомі тактики виживання в стресових умовах у тваринному світі. Без сумніву, там ви неодмінно виберете свою, найдієвішу, ту яка допоможе вистояти та стати сильними і незламними. А ознайомить вас з ними соціальний педагог Сумського БНРЦ #1 Олена Олексієнко.
01.11.2022р. Наразі більшість людей стали заручниками складних обставин та власних важких емоцій та переживань. Стрес став чи не щоденним випробуванням. Зрозуміло, що впоратися зі стресом буває складно, а от відновитися після нього просто, завдяки порадам соціального педагога Сумського багатопрофільного навчально-реабілітаційного центру №1 Олексієнко Олени Володимирівни. Приємного перегляду!
18.10. 2022р. Шановні батьки! В цей складний для українців час, коли важлива підтримка, допомога один одному, тверда громадянська позиція та відповідальне ставлення до звичних речей, соціальний педагог центру, Олексієнко Олена Володимирівна, пропонує Вам разом з дітьми подивитися повчальну казочку «Наука для цуценят», яка навчає бережливому та відповідальному ставленню до енергоресурсів, до таких простих побутових справ, які, на часі, стали вкрай важливими. Від кожного з нас залежить наше щасливе завтра. Приємного перегляду!
11.02.2022 р. Принципи позитивної дисципліни
Домовитися без крику, сварки, шантажу та погроз? Шановні батьки, це цілком можливо! Спробуйте дотримуватися принципів позитивної дисципліни.
⏰ Плануйте час, який проведете вдвох з дитиною, і приділяйте їй повну увагу.👍 Хваліть за гарну поведінку – це заохочує продовжувати вести себе добре.☝️ Визначте чіткі очікування. Наприклад, краще сказати “Склади іграшки в коробку”, або допомогти дитині, замість “Не роби безлад!”(при цьому підвищувати тон та нервувати)⚡ Відволікайте дітей креативно та передбачайте кризові моменти🔁 Використовуйте причинно-наслідкові зв’язки – попереджуйте про наслідки поганої поведінки та спокійно, без гніву, дотримуйтесь обіцяних наслідків. Бережіть себе та своїх дітей! З повагою та турботою, психологічна служба центру.
28.01.2022 р.
Шановні батьки! промайнули новорічні свята, Ви чудово постаралися: купували подарунки, готували смаколики, знайшли найкращий карнавальний костюм дитині…прийшов знайти час на себе! Чому це важливо? Незалежно від того, наскільки Ви любите свою дитину і намагаєтеся зробити для неї все найкраще, Ваше власне почуття незадоволення собою буде транслюватися на неї, тому що у дітей чудово налаштований внутрішній компас. Від природи вони наділені даром відчувати те, чого не бачать очі і не чують вуха. Знайдіть час для улюблених занять, відпочиньте та зробіть нарешті те, про що давно мріяли…
Просто любіть себе! Любіть своє життя! І тоді діти зростатимуть із відчуттям безмежної любові. З повагою, психологічна служба центру.
25.11.2022 р.
25 листопада стартувала міжнародна акція “16 днів проти насильства”, яка триватиме до 10 грудня і має на меті підвищити поінформованість суспільства та висвітлити питання, пов’язані з проблемами подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків.
У зв’язку з цим, на стінах нашого закладу розмістилися інформаційні плакти, які привертали увагу батьків і педагогів, підіймаючи таку актуальну тему булінгу, насилля в сім’ях.
15.11. 2021р. у нашому НРЦ №1 стартував Тиждень толерантності, адже 16 листопада у всьому світі відзначають день толерантності або терпимості. Як вихованці, педагоги та батьки закладу приймали участь у проведенні заходів протягом всього тижня пропонуємо дізнатися, натиснувши на посилання
01.11. 2022 р.
Шановні батьки! На жаль, в умовах карантину, наше спілкування обмежується короткотривалими зустрічами в транспорті та на подвір’ї закладу, а Ваші привітні посмішки приховують захисні маски. Але ми продовжуємо стояти на варті Вашого спокою та впевненості, та завжди готові відповісти на хвилюючі Вас питання, підтримати та вислухати. І нехай карантинні обмеження не стануть перешкодою для співпраці заради наших дітей! І обов’язково бережіть себе та своїх близьких!
Ми щиро бажаємо Вам здоров’я і розуміємо, що сучасні реалії життя можуть призводити до стресових ситуацій. Тож, пропонуємо Вашій увазі дієві поради “Як управляти стресом”
Тиждень психології (19.04.-23.04.2021 рр.)
23 квітня відзначається Всеукраїнський день психолога. І, як зазвичай, в переддень
цього свята у нашому закладі проходить Тиждень психології. В цьому році він в
онлайн форматі. Сподіваємось він для вас буде цікавим та пізнавальним.
Нагадуємо, що у нас є електронна скринька довіри, де ви можете звернутися за
допомогою або ж порадою ludmilashramko@yahoo.com
ПЛАН
проведення тижня психології в КУ НВК №34
з 19.04.21 по 23.04.21 рр.
Дата проведення | Форма роботи, теми заходів | Категорія учасників | Відпові-дальні |
19.04.21 | Тематичні заходи в середніх групах: «Намалюй свою мрію», «Назви добрих і злих героїв казки» Індивідуальні консультації для батьків НВК щодо заходів запланованих в межах проведення Тижня психології | діти середніх груп батьки | практичний психолог |
20.04.21 | Вправа з педагогами «Мрії та сподівання» Психологічні вправи з дітьми «Кулька привітань», «Передай усмішку» | педагоги діти молодшої групи | практичний психолог, методист |
21.04.21 | Малюнок на асфальті «Малювання свого настрою» Аутотренінгові вправи для дітей «Як допомогти собі подолати злість» | діти НВК педагоги | практичний психолог |
22.04.21 | Психологічна акція «Кошик побажань» Розвивальне заняття з дітьми «Королівство емоцій» | педагоги, діти старших груп | практичний психолог, методист |
23.04.21 | Фотовиставка у групах «Я щаслива дитина, бо у мене є родина». Підведення підсумків «Тижня психології» | діти НВК батьки педагоги | всі учасники навчально-виховного процесу |
Психологічна служба здійснює роботу за кількома основними напрямками:
- Діагностичний – групова та індивідуальна діагностика.
- Консультаційний – консультування педагогів, батьків, учнів з приводу різних проблем, пов’язаних з освітнім прцесом, життєдіяльності поза закладом.
- Корекційно-відновлювана та розвивальна робота, спрямована на розв’язання проблем особистого та міжособистісного характеру, розвитку особистісного потенціалу та загальнолюдських цінностей.
- Освітньо-профілактичний напрямок, спрямований на попередження та подолання труднощів, які виникають в процесі спілкування та співіснування всїх учасників освітнього процесу.
- Просвіта.
У скарбничку педагога.
Свідоме батьківство
- Любіть дитину не за те, що вона розумна чи гарна, а тільки за те, що вона – ваша дитина.
- Розмовляйте з дитиною, розвивайте її мовлення. Цікавтесь її справами і проблемами.
- Надавайте дитині самостійність у діях та прийнятті рішень. Не відгороджуйте її від обов’язків та проблем. Розв’язуйте всі проблеми спільно з нею.
- Стежте за своєю зовнішністю. Дитина має пишатися вами. Привчайте дітей до самообслуговування, формуйте трудові навички і любов до праці.
- Пам’ятайте, що дитина коли-небудь подорослішає, і їй доведеться жити самостійно. Готуйте її до дорослого життя
Рекомендації соціального педагога НВК 34 Олексієнко О. В.
Ви – перший друг і порадник дитини!
До уваги батьків та педагогів!
Проблема насильства, зокрема булінгу (цькування) та проявів агресії до особистості з метою її принизити, залишається критичною не лише в Україні, але й в усьому світі. Мільйони дітей та підлітків страждають від їх проявів з боку інших людей (сторонніх та навіть рідних). Ця проблема існувала і раніше, але останнім часом вона набула глобальних масштабів та вимагає негайного реагування.
19.01.2019 р. набрав чинності Закон України від 18.12.2018 р. №2657‑VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», яким, серед іншого, Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено ст. 173‑4, що передбачає адміністративну відповідальність за булінг (цькування) учасника освітнього процесу. Питання протидії булінгу закріплені як Основним Законом нашої держави, так і міжнародним законодавством.
Зокрема, ч. 1 ст. 16 Конвенції про права дитини передбачає, що жодна дитина не може бути об’єктом свавільного або незаконного втручання у здійснення її права на особисте та сімейне життя, недоторканність житла, таємницю кореспонденції або незаконного посягання на її честь і гідність. Згідно зі ст. 52 Конституції України, діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза шлюбом. Будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються за законом.
Зокрема, ч. 1 ст. 16 Конвенції про права дитини передбачає, що жодна дитина не може бути об’єктом свавільного або незаконного втручання у здійснення її права на особисте та сімейне життя, недоторканність житла, таємницю кореспонденції або незаконного посягання на її честь і гідність. Згідно зі ст. 52 Конституції України, діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза шлюбом. Будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються за законом.